Långa banan 7,4km, Mellanbanan 2km, Korta Banan 800m, Minibanan 400m, Motionsklass utan tidtagning.


  • Datum: 2023-05-02 17:30
  • Plats Tenvik 612, Årjäng, Sverige (Karta)
  • Mer information: Skyltat från E18

Tyvärr, registreringen är avslutad.

Beskrivning

På Långa banan och mellanbanan tillämpas tidshandikapp, på Korta och Mini startar man i åldersvis. Motionsklass utan tidtagning.

 


70st deltog i de olika klasserna i 




Vårcupens femte deltävling




Tenviksrundan




PlaceringLånga Banan 7,1kmHandi-kappVerklig tidTid inkl handi-kappverk. placPoä.







1Alexander Nilsson8,3040,3249,02630
2Magnus Andersson13,4535,2949,14329
3Per Schullström16,1534,0450,19128
4Björn Andersson16,1534,4150,56227
5Annika Larsson9,2541,4051,05726
6Maria Karlsson Ek4,0047,0951,09925
7Niklas Hammar15,0036,1451,14424
8Fredrik Nilsson4,1547,0651,21823
9Jakob Hammar1,0051,0752,071122
10Thomas Larsson13,0539,0852,13521
11Ann-Christin Gunnegård2,5051,0253,521020







PlaceringPromenad/Motion Poäng










1Anders Hammarström30



2Hilda Jonsdottir29



3Christer Andersson28



4Jenny Gunnegård27



5Maria Gunnegård26



6Wolfgang Strömner25



7Pelle Linderberg24

















PlaceringMellanbananHandi-kappVerklig tidTid inkl handi-kappverk. placPoäng

2,1KM




1Alfons Albinsson2,0010,4812,48130
2Linus Hammar1,1512,2113,36329
3Alma Albinsson1,4512,1213,57228
4Alma Johansson0,4513,4514,30427
5Daniel Jonsson0,3014,0914,39526
6Timian Tjensvoll0,4514,0914,54525
7Ella Fredriksson0,3014,2914,59724
8Elvira Olbacke0,4514,5415,39823
9Alice Andersson0,0016,5916,59922







PlaceringKorta bananPoäng










1Thea Lidén30



2Wilma Hammar29



3Nora Ankerud28



4Wilma Lindqvist27



5Elwin Rundin26



6Julian Karlsson25



7Wilgot Persson24



8Hugo Flink23



9Edith Ekenbäck22



10Ella Marie Tjensvoll21



11Isabella Ludwig Kullander20










PlaceringMini bananPoäng










1Teia Holdö30



2Erik Flink29



3Tora Davidsson Andersson28



4Elina Gillstedt27



5Vilmer Ådefors Brunzell26



6Molly Hurmalainen25



7Thilda Lidén24



8Malte Eriksson23



9Mounirou Spännare22



10Algot Olsson21



11Luna Andersson20



12Alexander Lidén19



13Moa Lindqvist18



14Elliot Fredriksson17



15Tyra Pettersson16



16Axel Mellqvist15



17Leon Rundin14



18Elliot Eriksson Jacobsen13



19Elvis Nilsson12



20Leonore Rand11



21Björn Nilsson10



22Molly Frohm9



23Liva Hagström8



24Rokhaya Spännare7



25Liv Nilsson6



26Judith Dahlström5



27Ebba Silfors4



28Hugo Ringström3



29Eddie Luthander2



30Tuva Ankerud1



31Almar Olsson1



32Aaron Albinsson1











Med reservation för eventuella felstavningar och andra felskrivningar.