Långa banan 5km 3 klasser Herr, dam och veteran 60+ (Minst 2 deltagare). Mellanbanan 1200m 2 klasser Tjejer och killar födda 2012-14. Korta Banan 800m 2 klasser Tjejer och killar födda 2015-17. Minibanan 400m 2 klasser Tjejer och killar födda 2018 och senare. Gemensam start klassvis på samtliga banor.


  • Datum: 2024-05-28 17:30
  • Plats Myrås, Sverige (Karta)

Tyvärr, registreringen är avslutad.

Beskrivning

58st startande i de olika klasserna på årets KM. Stort grattis alla vinnare och deltagare.          

          

     KM i Myrås     

MINIBANAN     400M     FLICKOR        

1     Molly Hurmalainen     

2     Hilda Sallmén     

3     Elina Gillstedt     

4     Teia Holdö     

5     Liva Hagström Andersson     

6     Thilda Lidén     

7     Lovis Vestlund     

8     Molly Frohm     

9     Leia Hagström Andersson     

10     Tuva Ankerud     

11     Polly Edoff     

12     Vera Eriksson          

 MINIBANAN    400M  POJKAR     

1     Erik Flink     

2     Elliot Fredriksson     

3     Malte Eriksson     

4     Oscar Olbacke     

5     Ludwig Persson     

6     Björn Nilsson     

7     Hasse Sillén     

8     Eddie Luthander     

9     Fridolf Oregran     

10     Elmer Holdö     

 KORTA BANAN     800M  FLICKOR              

1     Thea Lidén     

2     Wilma Lindqvist     

3     Wilma Hammar     

4     Moa Lindqvist     

5     Isabella Ludwig Kullander     

6     Tora Davidsson Andersson                      

KORTA BANAN     800M   POJKAR               

1     Axel Eriksson     

2     Hugo Flink     

3     Alfons Hurmalainen     

4     Isac Vassberg Karlsson            

MELLANBANAN     1200M  FLICKOR     

1     Alma Albinsson     

2     Alva Edoff     

3     Elvira Olbacke     

4     Ella Fredriksson     

5     Alice Andersson          

MELLANBANAN     1200M  POJKAR     

1     Albert Eriksson     

2     Alfons Albinsson     

3     Linus Hammar     

LÅNGA BANAN     5000M FLICKOR/KVINNOR        

1     Emilie Gröterud     20,12

2     Pia Lindqvist     32,03

3     Anette Johansson     36,22

4     Alicia Hagström     36,22

5     Jenny Gunnegård     42,53

          

 LÅNGA BANAN     5000M  POJKAR/GUBBAR          

1     Fredrik Andrée     19,59

2     Johan Nilsson     20,24

3     Anton Olsson     22,18

4     Per Schullström     23,29

5     Hans-Erik Andersson     24,20

6     Per-Anders Fredriksson     26,10

7     Jón Indridasson     26,20

8     Thomas Bergström     27,49

9     Fredrik Nilsson     33,27

          

     MOTION Räknas ej som KM     

1     Christer Andersson     

2     Pelle Linderberg     

3     Maria Karlsson Ek     

4     Monica Einarsson     

          

     Med reservation för felstavningar och andra felaktigheter.