Långa banan 5km 3 klasser Herr, dam och veteran. Mellanbanan 1200m 2 klasser Tjejer och killar födda 2011-13. Korta Banan 800m 2 klasser Tjejer och killar födda 2014-16. Minibanan 400m 2 klasser Tjejer och killar födda 2017 och senare. Gemensam start klassvis på samtliga banor.


  • Datum: 2023-05-23 17:30
  • Plats Myrås 67295 årjäng (Karta)
  • Mer information: Skyltat från E18 mot Grindsbyn

Tyvärr, registreringen är avslutad.

Beskrivning

 

87st startande i de olika klasserna på årets KM. Stort grattis alla vinnare och deltagare.




KM i Myrås

MINIBANAN400M
PlaceringFLICKOR



1Moa Lindqvist
2Tora Davidsson Andersson
3Tyra Pettersson
4Teia Holdö
5Leonore Rand
6Hilma Hurmalainen
7Thilda Lidén
8Luna Andersson
9Rokhaya Spännare
10Michelle Rand
11Liva Hagström
12Tindra Fredriksson
13Molly Frohm
14Judith Dahlström
15Ejra Flink
16Liv Nilsson
17Elina Gillstedt
18Tuva Ankerud







MINIBANAN400M
PlaceringPOJKAR



1Alfons Hurmalainen
2Erik Flink
3Elvis Nilsson
4Mounirou Spännare
5Elliot Fredriksson
6Wilmer Johansson
7Axel Mellqvist
8Alexander Lidén
9Oscar Olbacke
10Elliot Eriksson Jacobsen
11Leon Rundin
12Björn Nilsson
13Vilmer Ådefors Brunzell
14Malte Eriksson
15Isac Flink
16Joel Fredriksson
17Oliver Hilmersson
18Fridolf Oregran







KORTA BANAN800M
PlaceringFLICKOR



1Nora Ankerud
2Thea Lidén
3Wilma Hammar
4Nova Johansson
5Edith Ekenbäck
6Isabella Ludwig Kullander
7Ella Marie Tjensvoll







KORTA BANAN800M
PlaceringPOJKAR



1Elias Frohm
2Axel Eriksson
3Hugo Flink
4Elwin Rundin
5Julian Karlsson







MELLANBANAN1200M
PlaceringFLICKOR



1Clara Karlsson Ek
2Alva Edoff
3Alma Albinsson
4Alma Johansson
5Ella Fredriksson
6Elvira Olbacke
7Alice Andersson







MELLANBANAN1200M
PlaceringPOJKAR



1Melker Johansson
2Sigge Johansson
3Linus Hammar
4Melker Pettersson
5Elton Nilsson
6Timian Tjensvoll
7Daniel Jonsson







LÅNGA BANAN5000M
PlaceringFLICKOR/KVINNORTID



1Sofia Olbacke24,42
2Lena Hammar26,27
3Linnea Schullström27,46
4Annika Larsson28,38
5Martina Nilsson33,26
6Ann-Christin Gunnegård34,33
7Sandra Eriksson35,05







LÅNGA BANAN5000M
PlaceringPOJKAR/GUBBARTID



1Ville Johansson21,31
2Noel Fredriksson21,56
3Per Schullström22,04
4Jonathan Karlsson22,08
5Lars Nilsson22,48
6Björn Andersson22,50
7Per-Anders Fredriksson24,45
8Niclas Pettersson24,52
9Mathias Hurtig26,22




MOTION Räknas ej som KM
1Christer Andersson
2Hanna Johansson
3Theodora Hreinsdottir
4Hilda Jónsdottir
5Hardy Börås
6Maria Gunnegård
7Caisa Andersson
8Pelle Linderberg
9Siv Lennartsson Börås




Med reservation för felstavningar och andra felaktigheter.